top of page

LİMONLU SU ZAYIFLATIR MI?

 

Sabahları içilen sıcak veya ılık limonlu su midede uzun bir süre kalıp mideyi dolu tutacağından daha az yemek yemenize neden olur. Sabah kahvaltısından önce içilen limonlu su kişinin kilo kaybetmesinde etkilidir. Burada zayıflamaya yardımcı olan suyun içinde limon bulunması değil, suyun sıcak veya ılık olmasıdır. Bunun sebebi sıcak suyun soğuk suya göre mideyi daha geç terkederek midede tokluk hissi sağlamasıdır.

 

 

Limon birçok vitamin ve mineral içerir. Özellikle magnezyum, bakır ve C vitamini bakımından zengin bir besindir. Güne C vitamini ile başlamak kendinizi daha iyi ve dinç hissetmenizi sağlar. Metabolizmanıza daha iyi etki eder ve sağlığınıza olumlu etki sağlarsınız

Limon tüketimi kalp sağlığınızı korur, karaciğer fonksiyonlarınızı düzenler, enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır. Bu yüzden gün içerisinde salatalarınıza ve yemeklerinize limon ekleyebilirisiniz. Yalnız hasta olduğunuz zamanlarda limonu fazla sıkıp tüketmenize gerek yoktur. Çünkü fazlası idrarla beraber atılır.

 

Ayrıca limonun, içerdiği antioksidanlardan dolayı kanser hücrelerini baskılayıcı özelliği vardır. Limonlu su vücuttaki asitleri temizlemeye yardımcı olur. Asitleri nötralize etmek yağların serbest kalmasını sağlar. Ancak bu yağlar, sadece diyet ve egzersiz yaparak yakılabilir. .Sabah aç karna içilen limonlu suyun yağ yakımına etkisi yoktur. Yani soğuk ya da ılık suyun veya limonlu suyun zayıflatıcı hiç bir etkisi yoktur.

Aç karna asit içeriği yüksek besinler alırsanız midenize zarar verebilirsiniz. Limonlu su midenin asit düzeyini arttırır. Bir süre sonra midenin asit düzeyini arttıran limonlu suyu aç karna tüketmek mide hassasiyetine yol açacağı gibi fazla tüketildiğinde midede reflü, ülser, gastrit gibi hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Sabah aç karna bir bardak limon suyu içmek yerine, bir bardak ılık su içebilirsiniz. Limon içerdiği meyve şekeri nedeniyle gece açlığı boyunca düşen kan şekerinin birden yükselmesine neden olabilir.Bu şekilde vücudunuza şeker girmeden metabolizmanızı çalışmaya başlatabilirsiniz. Sade suyun tadını sevmiyorsanız da ılık suyun içerisine çubuk tarçın, fesleğen, nane, elma, salatalık gibi besinler ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

bottom of page